Hareket ve Hız Kontrol Çözümleri

Hareket ve hız kontrol çözümleri, bir çok otomasyon sisteminin temel unsuru olan hareket ve hız kontrolüyle alakalı hizmetleri, araçları ve uygulamaları kapsamaktadır. Endüstriyel bir çok otomasyon sistemi çok yönlü ve sürekli aktif olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra bu sistemleri kullanan personellerin de yeterince güvenli ve doğru çalışmalarının da sağlanması gerekmektedir. 


Bu nedenle otomasyon sistemlerinin, personelin davranışına göre şekillendirilmesi önemli bir konudur. Genellikle hareket ve hız kontrolleri, güvenlik temeline dayanmaktadır. Bu kapsamda endüstriyel otomasyon sistemlerinin, makine parkurlarının ve diğer tüm üretim tesislerinde bulunan üretim parkuru için hareket ve hız kontrolü yapılması gerekmektedir. 

 Hareket ve hız kontrol çözümleri, sadece yeni kurulan otomasyon sistemleri için gerekli bir şey değildir. Aynı zamanda eskiden beri de kullanılan otomasyon sistemleri için yenilikçi bir hizmettir. Motorlu makineler ile işlem yapan bir otomasyon sistemine yeni motorlar eklenmesi hem sistemin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır, hem de üretim kapasitesini oldukça artıracaktır. 

Hareket ve hız kontrolü uygulamaları sadece mekanik kapsamda değil yazılımsal anlamda da geliştirilebilir durumdadır. Bu her zaman üretim kapasitesini ya da hızını artırmaya yönelik değil kullanım kolaylığı sağlamak için de uygulanabilir. Üretim tesislerine yapılan bu yüksek yatırımların daha efektif ve daha verimli kullanılabilmesi için tüm tesislerin hareket ve hız kontrol çözümlerine başvurması gerekmektedir.