Makine Otomasyon Çözümleri

Makine otomasyon sistemleri, günümüzde sanayide ve üretimde, üreticilerin ihtiyaç duyduğu en önemli teknolojik sistemlerdir. Makine otomasyon çözümleri, üreticilerin, üretim hızlarını, kapasitelerini, verim ve performanslarını artırırken; enerji tüketimlerini, vakit kayıplarını, personel maliyetlerini ve insan iş gücü ihtiyacını da düşürmektedir. Makine otomasyon sistemleri hemen hemen her üretim tesisi için olmazsa olmaz bir sistemdir. 


Örneğin bir meşrubat firmasını ele alalım. Bu üretim tesisinde bulunan makine otomasyon sisteminin bir saatte işleyeceği ürünü, 5 farklı insanın işleyerek yetiştirdiğini düşünelim. Bu durumda bir saatlik bir iş için, üretici 5 personel için ayrı maaş, yemek, sigorta primi ve diğer harcamaları yapmak durumunda kalacaktır. Oysaki makine otomasyon sistemlerine yapılan yatırım ile üretici, kısa vadede de uzun vadede de maliyetleri azaltmış, karlılığını artırmış olacaktır. 

 Makine otomasyon çözümleri ile sadece üretim hızının artması değil, üretim kalitesi de yükselecektir. Yazılı kaynaklara göre, “kalite; bir hizmetin ya da ürünün, belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılayabilme kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamıdır.” olarak ifade edilir. 

Bu ifadeye dayanarak, makine otomasyon sistemleri ile üretilen ürünler, hata payı azaltılmış, gerekliliklerin tümü iyi tespit edilerek yazılım aracılığı ile işlenmiş ve üretilmiş ürünler oluşturacaktır. Bu nedenle özellikle üretim tesislerinin, öncelikle bir makine parkuru kurması ve makine otomasyon çözümleri ile üretim kapasitelerini, kalitelerini ve hızlarını yükseltmeleri gerekmektedir.