Otomasyon Servisi Hizmetleri

Otomasyon servisi hizmetleri, tüm endüstriyel otomasyon sistemleri ve makine parkurları için elzem bir hizmettir. Global ekonominin etkisi ile sanayi sektörünün geldiği noktada otomasyon sistemleri, üretim tesislerinin vazgeçilmezi haline geldi. Üreticilerin bu sistemleri kurması da oldukça büyük yatırım maliyetleri gerektirir oldu. Ama yapılan araştırmalar ve üreticilerle yapılan görüşmelerden edinilen bilgilere göre, otomasyon sistemi ile işlerini yürüten üreticiler, uzun vadede bu alana yatırım yapmayan üreticilere göre çok daha düşük maliyetlerle ürünlerini ortaya çıkarmışlardır. 


Sadece ürünlerin üretilmesi ve üretim maliyetlerinin düşmesinin yanı sıra, otomasyon sistemlerinin enerji tüketimini azalatması, insan gücü ihtiyacını düşürmesi ve üretim verimini artırmasıyla, yatırımın gerekliliği görülmüştür. Otomasyon servisi hizmetlerinin bu denli önemli olmasının sebebi ise yüksek maliyetler ile oluşturulan bu otomasyon sistemleri ve makine parkurlarının bakımlarının yapılması ve sistemlerin sağlıklı çalışması yatırımların zarar görmemesi, üretim performansının, veriminin ve üretim hızının zarar görmemesinden dolayıdır. 

Otomasyon sistemlerinin bakımları genellikle periyodik olarak yapılmaktadır. Bu bakım aralıkları, aylık, yıllık ve dönemsel bakımlar olarak değişmektedir. Bu bakımlar çerçevesinde, otomasyon sistemlerinin mekanik aksamları, yazılım programları, kumanda panelleri, elektrik panoları gibi bir çok bölümü itinalı bir çalışma ile analiz edilir ve yapılması gereken işlemlerin doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanır. Bu nedenle otomasyon servisi hizmetleri firmalar için olmazsa olmaz hizmetlerin başında gelmektedir.