Otomatik Dozajlama Sistemleri

Otomatik Dozajlama Sistemleri

Otomatik dozajlama sistemleri, üretim tesislerine oldukça kolay bir üretim aşaması sağlamaktadır. Bu sistemler için oluşturulan yazılımlar, üretici firmanın talebi ve üretilecek ürünün çeşidine göre özel olarak tasarlanmaktadır. Ve bu özel tasarlanmış olan sistem üretim tesisine entegre edilir. Otomatik dozajlama sistemlerinin çalışma mantığı, istenilen ölçülerde, gerekli maddelerin birbiri ile karıştırılmasıdır. Bu işlem yapılırken en önemli unsur, karıştırılacak maddelerin miktarlarının doğru bir şekilde ayarlanması ve karışıma dâhil edilmesidir. İşte bu nedenle otomasyon sistemi olmadan bu işlemleri yapmak oldukça vakit alıcı olacaktır. Bunun yanı sıra bir otomatik dozajlama sistemi dâhilinde ilerlemeyen üretim safhası hatalara oldukça müsait olacaktır ki bu da ortaya çıkan ürünün ziyan olmasını ve üretim fire miktarının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu sistemin kurulumu için gereken maliyet, üretici firmalar için bir külfet olarak görülmemeli, hem kısa vadede hem de uzun vade de zaman ve maliyet açısından kazanç sağlayacağı bilinci ile üretim tesislerine entegre edilmelidir.

Dozajlama sistemleri birçok sektörde faal şekilde kullanılmaktadır. Bu sektörlerden bazıları; kimya, yapı kimyasalları ve gıda sektörleridir. Bu sektörlerin yanı sıra tekstil sektöründe de sıvı dozajlama sistemleri oldukça fazla kullanılmaktadır.

Otomatik dozajlama sistemleri ile üretici firmalar, üretim fire miktarını minimuma düşürür, maksimum verim ve performans ile üretim sürecini geçirir, iş hacimlerini artırırlar.