Pano İmalatı

Pano imalatı, sanayide kullanılan ve elektrik tüketimi yapan tüm teçhizatlar için en önemli unsurlardan biridir. Elektrikte oluşacak bir dalgalanma ya da herhangi bir sorun, yüksek yatırım maliyetleriyle oluşturulmuş makine parkuruna ciddi zararlar verebilir. Bu durumda onarım maliyeti, bakım maliyetlerinden fazla olacaktır. 


Dolayısıyla panolara gerekli önemin verilmesi gerekmektedir. Pano imalatı, üretim ve kurulum aşamalarında ciddi hassasiyet gerektiren bir iştir. Sanayide kullanılan elektrik akımı, konutlarda kullanılandan yüksektir. Bu sebeple pano imalatında kullanılacak tüm parçaların bu güce dayanıklılık göstermesi ve uzun ömürlü olması beklenir. İmal edilen panoların tamamında bu durumlar hassasiyetle işlenir ve makine parkuruna uygun şekilde entegre edilir. 

Panolar, kullanıldıkları alana özel olarak tasarlanmalıdır. Elektrik tüketimi yapan tüm cihazların farklı tüketim değerleri olmasından kaynaklıdır. Elektronik bir cihaza, büyük ya da küçük fark etmez, elektrik gücünün az gelmesi durumunda çalışmayacaktır. Aksi durumda ise, elektrik gücünün fazla gelmesi durumunda, cihazda ciddi hasarlar oluşabilir, dahası, yangın gibi felaketler doğurabilir. 

Bu gibi durumların önüne geçmek için, işin uzmanlarınca yapılması ve gereken teknik hesaplamaların doğru yapılması gerekmektedir. İmalat ve kurulum sonrası oluşabilecek sorunlar için de önlem alınmalıdır. Bu kapsamda imalatçı firmalara TSE standartlarına göre ISO kalite belgeleri verilmektedir. Bu belgelere sahip imalatçıların, ürettikleri ürünlerde sorun olma ihtimali düşüktür çünkü sürekli kalite kontrol programı izlenmektedir.