PLC ve RTU Sistemleri

Plc ve rtu sistemleri, kullanım alanlarını ve faydalarını anlamak için öncelikle bu kısaltmaları açarak, anlamlanmalarını sağlayalım. Plc Nedir? Plc yani ingilizce, programmable logic controller yani programlanabilir kontrol cihazı demektir. Algılayıcılardan alınan bilgileri, yazılım diline çevirerek, işlenmek üzere programa gönderen işlemci tabanlı, mikro bir cihazdır. 


Bu cihaz sayesinde, üretim tesisinde yapılan işlerin, otomasyon sistemlerine aktarılması ve sürekliliği sağlanır. Rtu Nedir? Rtu, ingilizce, remote terminal unit kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla elde edilmiştir. Bu cihazın içerisinde mikroprosesör kontrol sistemi yer almaktadır. Bu cihaz merkez kontrol sisteminden verileri ve komutları alarak, makina parkurunda yer alan cihazların işlemesi için yönlendirir. Rtu sistemi başta enerji, ulaşım, gıda olmak üzere savunma ve petrokimya gibi alanlarda da sıklıkla kullanılan bir sistemdir.

Plc ve Rtu Sistemleri Arasındaki Fark

Günümüzde artık plc ve rtu sistemleri arasında çok ciddi farklar kalmasa da genel olarak sistemlerde rtu kullanıldığı gözlenmektedir. Bunun sebebi ise plc sistemine nazaran rtu sisteminin çalışma kabiliyetlerinin daha yüksek olmasıdır. Rtu sisteminde farklı kaynaklardan gelen komut ve talepler tek bir merkezde toplanarak parkura aktarılmaktadır. Yani eğer üretim parkurunuzda birden fazla veri işleme noktası var ise rtu, yok ise plc sistemi kullanmalısınız gibi bir sonuç çıkartabiliriz. Dolayısıyla size en uygun sistemi, ihtiyacınıza yönelik olarak seçmeniz gerekmektedir.